Feb 26, 2026 Zanechajte správu

Aké aspekty tepelného spracovania sú jedinečné pre zliatinové tyče Hastelloy B-2 a prečo je rýchle kalenie kritické?

1. Čo je Hastelloy B-2 a ako jeho zloženie umožňuje výnimočný výkon pri znižovaní kyslého prostredia?

odpoveď:
Hastelloy B-2 (UNS N10665) je zliatina niklu a molybdénu s extrémne nízkym obsahom uhlíka a kremíka, navrhnutá pre výnimočnú odolnosť voči redukčným kyselinám, najmä kyseline chlorovodíkovej, pri všetkých koncentráciách a teplotách až do varu. Tyče vyrobené z tejto zliatiny slúžia ako kritická surovina pre obrábanie komponentov v najagresívnejších prostrediach chemického spracovania.

Chemické zloženie (podľa ASTM B335):

 
 
Prvok% hmotnosti
nikel (Ni)Zostatok (65 % min.)
molybdén (Mo)26.0 - 30.0
Železo (Fe)≤ 2,0
chróm (Cr)≤ 1,0
kobalt (Co)≤ 1,0
uhlík (C)≤ 0,02
kremík (Si)≤ 0,10
mangán (Mn)≤ 1,0

Kľúčové kompozičné vlastnosti:

Veľmi vysoký molybdén (26-30%):

Poskytuje výnimočnú odolnosť voči redukčným kyselinám, najmä kyseline chlorovodíkovej (HCl) pri všetkých koncentráciách a teplotách až do varu.

Vytvára ochranný film oxidov molybdénu a solí, ktorý je stabilný v redukčných prostrediach.

Primárny prispievateľ k odolnosti proti korózii v ne-oxidačných kyselinách.

Vysoký obsah molybdénu tiež poskytuje odolnosť voči kyseline sírovej, fosforečnej a octovej v redukčných podmienkach.

Nízky obsah uhlíka (≤ 0,02 %):

Minimalizuje zrážanie karbidov počas zvárania a tepelnej expozície.

Nevyhnutné pre udržanie odolnosti proti medzikryštalickej korózii.

Znižuje riziko senzibilizácie v tepelne-ovplyvnenej oblasti počas zvárania.

Nízky obsah kremíka (≤ 0,10 %):

Znižuje tvorbu intermetalických fáz (Ni-Mo usporiadané fázy), ktoré môžu krehnúť zliatinu.

Zlepšuje tepelnú stabilitu počas zvárania a výroby.

Nízky obsah chrómu (≤ 1,0 %):

Na rozdiel od mnohých zliatin niklu, ktoré sa spoliehajú na chróm pre odolnosť proti korózii, B-2 zámerne obmedzuje chróm.

Chróm by pri redukcii kyselín narúšal-ochranný film na báze molybdénu.

Toto obmedzenie znamená, že B-2 nie je vhodný pre oxidačné prostredie.

Nízky obsah železa (≤ 2,0 %):

Minimalizuje tvorbu sekundárnych fáz.

Udržuje rovnováhu niklu-molybdénu nevyhnutnú pre odolnosť proti korózii.

Prečo B-2 vyniká pri redukcii kyselín:

Pri redukujúcich kyselinách, ako je kyselina chlorovodíková, korózia prebieha redukciou vodíkových iónov. Vysoký obsah molybdénu v B-2 podporuje tvorbu stabilného ochranného filmu, ktorý je v týchto prostrediach nerozpustný. Na rozdiel od nehrdzavejúcich ocelí, ktoré sa spoliehajú na film oxidu chrómu (ktorý je nestabilný pri redukcii kyselín), ochrana na báze molybdénu B-2 poskytuje výnimočný výkon tam, kde iné zliatiny rýchlo zlyhávajú.

Porovnanie s inými zliatinami v službe HCl:

 
 
ZliatinaRelatívna výkonnosť pri vare HClObmedzenie
B-2 (N10665)Najlepší v triedeNie pre oxidačné podmienky
B-3 (N10675)Ekvivalent B-2Vylepšená spracovateľnosť
C-276 (N10276)Dobré, ale nižšie Mo obmedzuje výkonLepšie pre zmiešané kyseliny
316L (S31603)Chudobný; rýchly útokNevhodné
ZirkóniumVýborneVeľmi vysoké náklady, obmedzená dostupnosť

2. Aké sú primárne aplikácie zliatinových tyčí Hastelloy B-2 v chemickom a farmaceutickom priemysle?

odpoveď:
Tyče zo zliatiny Hastelloy B-2 sú určené pre aplikácie, kde sa vyžaduje výnimočná odolnosť voči redukčným kyselinám, najmä kyseline chlorovodíkovej. Tvar tyče je zvyčajne opracovaný do komponentov, ktoré musia odolávať najagresívnejšiemu korozívnemu prostrediu pri zachovaní mechanickej integrity.

Aplikácie chemického spracovania:

Služba kyseliny chlorovodíkovej (HCl):

Funkcia: Komponenty v systémoch výroby, manipulácie a skladovania HCl.

Prečo B-2 Bars: Bezkonkurenčná odolnosť voči HCl pri všetkých koncentráciách a teplotách až do varu. Používa sa na:

Hriadele čerpadiel: Pre odstredivé a objemové čerpadlá s cirkuláciou HCl.

Drieky a komponenty ventilov: Drieky, gule, sedlá a telesá pre servisné ventily HCl.

Upevňovacie prvky: Skrutky, svorníky a matice pre prírubové spoje v systémoch HCl.

Prístrojové vybavenie: Teplomerové jímky, kryty snímačov, clony.

Služba kyseliny sírovej (H₂SO₄):

Funkcia: Komponenty v zariadeniach na výrobu kyseliny sírovej a manipulačných systémoch.

Prečo B-2 Bars: Vynikajúca odolnosť voči kyseline sírovej pri znížených koncentráciách (až 60%) pri miernych teplotách.

Typické komponenty: Miešacie hriadele, drieky ventilov, hriadele čerpadiel.

Služba kyseliny fosforečnej (H₃PO₄):

Funkcia: Zložky pri výrobe kyseliny fosforečnej (kde chýbajú fluoridy).

Prečo tyčinky B-2: Dobrá odolnosť voči čistej kyseline fosforečnej; pre nečistú kyselinu s fluoridmi môže byť výhodný G-30.

Služba kyseliny octovej a organických kyselín:

Funkcia: Komponenty pri výrobe kyseliny octovej a manipulácii s ňou.

Prečo B-2 Bars: Vynikajúca odolnosť voči všetkým koncentráciám kyseliny octovej, dokonca aj pri vare.

Aplikácie vo farmaceutickom priemysle:

Komponenty reaktora na syntézu API:

Funkcia: Miešacie hriadele, podpery usmerňovačov a prístrojové vybavenie v reaktoroch na syntézu aktívnych farmaceutických prísad (API).

Prečo tyčinky B-2: Zabraňuje kovovej kontaminácii citlivých farmaceutických produktov; odoláva agresívnym činidlám a čistiacim prostriedkom.

Vodné systémy s vysokou{0}čistotou:

Funkcia: Komponenty v systémoch vody na injekciu (WFI) a čistiacich zariadeniach.

Prečo B-2 Bary: Odoláva korózii z vysoko čistej vody a dezinfekčných prostriedkov; hladké opracované povrchy zabraňujú priľnutiu baktérií.

Chromatografické vybavenie:

Funkcia: Presné komponenty v systémoch preparatívnej chromatografie.

Prečo B-2 Bars: Inertné voči mobilným fázam; opracované s presnými toleranciami pre tesniace povrchy.

Ďalšie aplikácie:

 
 
priemyselAplikáciaKomponenty opracované z tyče
Spracovanie jadrového palivaKomponenty rozpúšťadlaMiešacie hriadele, upevňovacie prvky
Rafinácia kovovZariadenia na lúhovanie kyselinouHriadele čerpadiel, drieky ventilov
Spracovanie odpaduSystémy neutralizácie kyselínKomponenty ventilov, miešadlá
Chemické tankeryNákladné čerpadlá a ventilyHriadele, obežné kolesá, tesnenia
Buničina a papierZariadenia na bieliareňMiešacie hriadele, spojovacie prvky

Typické komponenty vyrobené z tyčí B-2:

 
 
KomponentRozsah veľkosti tyčeObrábacie operácie
Hriadele čerpadiel1" - 8" priemerSústruženie, brúsenie, rezanie klinových drážok
Drieky ventilov0,5" - 4" priemerSústruženie, závitovanie, brúsenie
Guľôčky ventilov1" - 6" priemerSústruženie, frézovanie, brúsenie, lapovanie
Spojovacie prvky0,25" - 3" priemerValcovanie/strihanie závitov, hlavička
Teplomerové jímky0,5" - 2" priemerVŕtanie (hlboká diera), sústruženie, závitovanie
Miešacie hriadele2" - 8" priemerSústruženie, rezanie klinovej drážky
Prístrojové armatúry0,25" - 1" priemerPresné sústruženie, rezanie závitov

Prípadová štúdia: Hriadele čerpadla kyseliny chlorovodíkovej

Chemický závod vyrábajúci HCl zaznamenal časté poruchy hriadeľov čerpadiel z nehrdzavejúcej ocele 316L v prevádzke s 32 % HCl pri teplote okolia. Priemerná životnosť hriadeľa bola len 3-4 mesiace v dôsledku rýchlej všeobecnej korózie a jamkovej korózie. Náhradné hriadele vyrobené z tyčí zo zliatiny Hastelloy B-2 predĺžili životnosť na viac ako 5 rokov, pričom pri každoročných kontrolách nebola pozorovaná žiadna merateľná korózia. Vyššie náklady na materiál sa vrátili do 12 mesiacov vďaka skráteniu údržby a prestojov.


3. Aké charakteristiky obrábania sú jedinečné pre zliatinové tyče Hastelloy B-2 a ako obchody optimalizujú parametre pre úspešnú výrobu komponentov?

odpoveď:
Obrábanie tyčí zo zliatiny Hastelloy B-2 predstavuje značné problémy vzhľadom na vysokú pevnosť zliatiny, rýchle pracovné-rýchlosť tvrdnutia a nízku tepelnú vodivosť. Pochopenie týchto charakteristík je nevyhnutné pre efektívnu a nákladovo efektívnu výrobu.

Úvahy o materiálnom správaní:

Vysoká pevnosť:

Pevnosť v ťahu po žíhaní: minimálne 110 ksi (760 MPa).

Vyžaduje vyššie rezné sily a pevné nastavenie.

Medza klzu: minimálne 51 ksi (350 MPa).

Rýchle pracovné kalenie:

Obrobok pri obrábaní extrémne rýchlo stvrdne.

Po vytvrdnutí sa povrch stáva abrazívnym a ťažko rezateľný.

Dôsledok: Musí rezať pod pracovnou-tvrdenou vrstvou; vyhýbajte sa ľahkým rezným ranám, ktoré trú. Každý prechod musí byť dostatočne hlboký, aby sa dostal pod predtým opracovaný-spevnený povrch.

Nízka tepelná vodivosť:

Teplo generované v zóne rezu zostáva koncentrované.

Spôsobuje vysoké teploty hrotu nástroja a urýchľuje opotrebovanie nástroja.

Dôsledok: Vyžaduje účinné chladenie a materiály nástrojov odolné voči teplu-.

Gumové čipsy:

Vytvára pevné, vláknité triesky, ktoré sa môžu omotať okolo nástroja a obrobku.

Dôsledok: Vyžaduje lámače triesok a aktívne stratégie riadenia triesok.

Zapletenie triesok predstavuje bezpečnostné riziko a môže poškodiť hotové povrchy.

Built{0}}Up Edge (BUE):

Materiál sa môže privariť k reznej hrane, čo ovplyvňuje konečnú úpravu a životnosť nástroja.

Dôsledok: Ostré nástroje, správne rýchlosti/posuvy a chladiace kvapaliny sú nevyhnutné.

Stratégie optimalizácie:

Výber nástroja:

 
 
PrevádzkaOdporúčaný materiál nástrojaGeometria
Sústruženie (hrubé)Karbid (trieda C-2), potiahnutý (TiAlN/AlTiN)Pozitívny hrable, ostrá hrana, lámač triesok
Sústruženie (dokončenie)Karbid, CBN pre tvrdo{0}}sústruženéStieracie vložky na konečnú úpravu, ostrá hrana
FrézovanieKarbidové frézy s-vysokým posuvomPozitívna geometria, ostrá
VŕtanieKarbid, kobalt HSS pre malé otvoryDeliaci bod, chladiaca kvapalina cez
ŤukanieTvarové kohútiky sú uprednostňované pred rezanými kohútikmiŠpeciálna geometria pre zliatiny niklu
Navliekanie závitovFrézovanie závitov alebo jeden bod-Plnoprofilové vložky, viacnásobné prechody

Parametre rezu:

 
 
Prevádzkarýchlosť (SFM)informačný kanál (IPR)Hĺbka rezu
Sústruženie (hrubé)40-700.010-0.0180.050-0.150"
Sústruženie (dokončenie)50-800.003-0.0080.010-0.030"
Frézovanie40-700,002-0,005 IPT0.020-0.100"
Vŕtanie20-350,001-0,004 IPRPeck cyklus (0,5-1× priemer)
Ťuknutie (formulár)10-15Zodpovedá stúpaniu závituN/A

Chladiaca kvapalina a mazanie:

Záplavová chladiaca kvapalina je nevyhnutná; uprednostňuje sa vysoký-tlak cez-nástroj (300 – 1000 psi).

Používajte vo vode-rozpustné chladiace kvapaliny s prísadami EP (extrémny tlak).

Pre závitovanie a rezanie závitov zvážte špecializované závitovacie zmesi (chlórované alebo sírené oleje).

Zabezpečte úplné pokrytie chladiacou kvapalinou na kontrolu tepla a preplachovania triesok.

Stratégie dráhy nástroja:

Udržujte stály záber (trochoidálne frézovanie, adaptívne čistenie).

Vyhnite sa zotrvaniu alebo treniu na akomkoľvek mieste.

Stupavé frézovanie sa uprednostňuje na zníženie pracovného spevnenia.

Použite lúpacie frézovanie pre hlboké drážky na riadenie odvodu triesok.

Uchytenie:

Pevné nastavenie je nevyhnutné, aby sa zabránilo vibráciám.

Používajte hydraulické alebo mechanické skľučovadlá so správnym uchopením.

Podoprite dlhé tyče pevnými opierkami alebo stredmi koníka.

Minimalizujte previs, aby ste znížili chvenie.

Úvahy o povrchovej úprave:

 
 
PožiadavkaStratégia
Štandardné obrábanie (63-125 Ra)Správne posuvy/otáčky, ostré nástroje
Presná povrchová úprava (16-32 Ra)Stieracie vložky, dokončovacie prechody, znížené posuvy
Mimoriadne-jemné (8 – 16 Ra)Brúsenie alebo leštenie po opracovaní
NiteFrézovanie závitov alebo jeden bod-s viacerými prechodmi svetla

Bežné výzvy a riešenia:

 
 
VýzvaRiešenie
Rýchle opotrebovanie nástrojaZnížte otáčky, zlepšite chladenie, použite potiahnuté karbidy
Slabá povrchová úpravaZvýšte rýchlosť, znížte posuv, ostrejšie nástroje
Čipové ovládanieVložky lámača triesok, vysokotlaková-chladiaca kvapalina
Otužovanie práceUdržujte agresívne krmivo, vyhýbajte sa ľahkým rezom
Vybudovaný-hranZvýšte rýchlosť, zlepšite mazanie
Vibrácie/chvenieZvýšte tuhosť, znížte previs, zmeňte rýchlosť
Rozmerová variáciaOvládajte hromadenie tepla, nechajte vychladnúť-medzi prechodmi

Postup obrábania pre kritické komponenty:

Hrubovanie: Odstráňte sypký materiál pomocou agresívnych posuvov, ponechajte 0,020-0,040" na konečnú úpravu.

Uvoľnenie napätia (voliteľné): V prípade presných komponentov zvážte žíhanie na uvoľnenie napätia po hrubovaní, aby sa uvoľnili zvyškové napätia (pozrite si obmedzenia B-2).

Polo{0}}dokončenie: Stroj s presnosťou 0,005 – 0,010 palca od konečných rozmerov.

Povrchová úprava: Konečné rezy s ľahkým posuvom a ostrými nástrojmi pre rozmerovú presnosť a povrchovú úpravu.

Závitovanie/brúsenie: Záverečné operácie s vhodnými technikami.


4. Aké požiadavky na kontrolu kvality a certifikáciu sa vzťahujú na zliatinové tyče Hastelloy B-2 pre kritické aplikácie?

odpoveď:
Zliatinové tyče Hastelloy B-2 pre kritické chemické aplikácie vyžadujú prísnu kontrolu kvality a komplexnú certifikáciu, aby sa zabezpečila integrita materiálu, odolnosť proti korózii a dlhodobá spoľahlivosť. Tieto požiadavky zvyčajne presahujú štandardné špecifikácie ASTM.

Riadiace špecifikácie:

 
 
ŠtandardnéNázovAplikácia
ASTM B335Tyče, tyče a drôty zo zliatiny niklu-molybdénovej zliatinyŠpecifikácia primárneho materiálu
ASTM B880Všeobecné požiadavky na tyč, tyč a drôt z niklovej zliatinyDoplnkové požiadavky
ASME oddiel II, časť BSB-335ASME verzia kódu kotla a tlakovej nádoby
{0}}Špecifické pre zákazníkaRôzneČasto prísnejšie

Požiadavky na certifikáciu materiálu:

Správa o teste mlyna (MTR):

Certifikovaná chemická analýza na teplo.

Overenie mechanických vlastností (ťažnosť, ťažnosť, predĺženie).

Certifikácia tepelného spracovania (teplota, čas, metóda kalenia).

Vysledovateľnosť od taveniny po hotovú tyčinku.

Vysledovateľnosť tepla:

Každý pruh je označený číslom tepla.

Mapovanie tyčí na špecifické udržiavané tepla.

Pozitívna identifikácia materiálu (PMI):

Často sa vyžaduje pre kritické aplikácie.

Overte triedu na každej tyči (100 % bežná kontrola).

X-fluorescencia (XRF) alebo optická emisná spektroskopia (OES).

Overenie chemického zloženia (ASTM B335):

 
 
PrvokPožiadavka (%)
NikelZostatok (65 % min.)
molybdén26.0 - 30.0
Železo≤ 2,0
Chromium≤ 1,0
kobalt≤ 1,0
Uhlík≤ 0,02
kremík≤ 0,10
mangán≤ 1,0

Overenie mechanických vlastností (ASTM B335):

 
 
NehnuteľnosťPožiadavka na izbovú teplotu
Pevnosť v ťahuMinimálne 110 ksi (760 MPa).
Medza klzu (0,2 % offset)Minimálne 51 ksi (350 MPa).
Predĺženieminimálne 40 %.

Ne{0}}deštruktívne vyšetrenie (NDE):

 
 
MetódaAplikáciaChyby cielené
Ultrazvukové testovanie (UT)Väčšie priemery, kritické aplikácieVnútorné inklúzie, dutiny, praskliny
Testovanie vírivými prúdmi (ET)Menšie priemery, kontrola povrchuPovrchové švy, presahy, praskliny
Kvapalný penetrant (PT)Bar končí, podozrivé oblastiPovrchové praskliny, preliačiny
Vizuálne vyšetrenie (VT)100% povrchov tyčíPovrchové chyby, kvalita spracovania

Rozmerová kontrola:

 
 
ParameterTolerancia (podľa ASTM B335)Metóda merania
Priemer+0.000", -0,005" až -0,020" (závisí od veľkosti)Mikrometer, posuvné meradlá
Dĺžka+0.125" až +0.250", -0"Zvinovací meter
Priamosť1/8" na 3 stopy (typické)Rovný, škáromer
Povrchová úpravaAko je uvedené (zvyčajne 63-125 Ra)Vizuálny, profilometer
OválnosťV rámci tolerancie priemeruPosuvné meradlá, mikrometre

Požiadavky na kvalitu povrchu:

Nedovolené chyby: Praskliny, preliačiny, švy, jamky, škrabance, stopy po matrici.

Prijateľné: Ľahké rysovacie čiary, drobné manipulačné značky (ak sú v rámci špecifikácií povrchovej úpravy).

Kontrola: Vizuálna pri dobrom osvetlení; PT pre kritické oblasti.

Testovanie korózie (nevyhnutné pre B-zliatiny):

ASTM G28 metóda A:

Účel: Zistiť náchylnosť na medzikryštalickú koróziu.

Prostredie: Vriaci síran železitý-kyselina sírová (50 % H2SO4 + síran železitý).

Trvanie: 24 hodín (typické).

Akceptácia: Rýchlosť korózie ≤0,5 mm/rok (typická, často prísnejšia).

Kritické pre B-2: Overuje, že tepelné spracovanie bolo účinné a materiál neobsahuje škodlivé precipitáty (β fáza).

ASTM G28 metóda B:

Účel: Vyhodnotiť všeobecnú odolnosť proti korózii.

Prostredie: Vriaca kyselina sírová so síranom železitým (rôzne pomery).

Vlastné testovanie korózie:

Simulované procesné prostredie (napr. vriaca HCl pri špecifickej koncentrácii).

Testovanie kupónov v skutočnom alebo simulovanom procese.

Špeciálne testovanie pre kritické aplikácie:

 
 
TestÚčelTypická požiadavka
Veľkosť zrnaOverte jednotnú mikroštruktúruASTM 4-7 podľa ASTM E112
Hodnotenie zaradeniaHodnotenie čistotyPodľa ASTM E45
Prieskum tvrdostiOverte jednotnosťV rámci stanovených limitov
Mikroštrukturálne vyšetrenieOverte správne fázyŽiadne škodlivé precipitáty (β fáza)
Test ohybuOverte ťažnosťPodľa ASTM B335

Balík dokumentácie (typický pre kritickú službu):

 
 
DokumentObsah
Certifikovaná správa o skúške mlynaChémia, mechanika, tepelné spracovanie
Správy NDESprávy UT, ET, PT s výsledkami
Správa o rozmerovej kontroleNamerané rozmery
Správa PMIOverenie stupňa pre každý pruh
Správy o testoch korózieVýsledky ASTM G28 (nevyhnutné pre B-2)
Tabuľky tepelného spracovaniaTeplotné-záznamy doby pece
Osvedčenie o zhodeVyhlásenie o zhode špecifikácií
Záznamy o sledovateľnostiMapovanie tepla na tyč

Požiadavky na označenie podľa ASTM B335:

ASTM B335

Trieda (UNS N10665)

Veľkosť (priemer × dĺžka)

Teplotné číslo

Názov alebo ochranná známka výrobcu

Krajina pôvodu

Balenie a ochrana:

Individuálne balenie alebo plastový návlek.

Koncovky na ochranu koncov pred poškodením.

Balenie s ochranným materiálom.

Drevené debny na export alebo kritické zásielky.

Vysúšadlo pre aplikácie citlivé na vlhkosť-.

Oddelenie od uhlíkovej ocele počas skladovania a prepravy.

Kritériá prijatia pre kritickú službu:

Bez povrchových a vnútorných chýb.

Chemické zloženie v rámci špecifikácie.

Mechanické vlastnosti spĺňajúce alebo prekračujúce minimá.

Rozmerová zhoda s ASTM B335 alebo PO zákazníka.

PMI overené (100 %).

Korózna skúška prešla (typicky ASTM G28 ≤ 0,5 mm/rok).

Poskytnutý kompletný balík dokumentácie.


5. Aké aspekty tepelného spracovania sú jedinečné pre zliatinové tyče Hastelloy B-2 a prečo je rýchle kalenie kritické?

odpoveď:
Tepelné spracovanie zliatinových tyčí Hastelloy B-2 vyžaduje precíznu kontrolu na dosiahnutie optimálnej odolnosti proti korózii a mechanických vlastností. Na rozdiel od mnohých zliatin je B-2 vysoko citlivý na rýchlosť ochladzovania, takže správne kalenie je absolútne kritické.

Možnosti tepelného spracovania:

Roztokové žíhanie (štandardný stav):

Teplota: 2050 °F - 2150 °F (1120 °C - 1175 °C).

Čas: 30-60 minút na palec hrúbky (minimálne 15 minút).

Chladenie: Povinné rýchle ochladzovanie (uprednostňuje sa ochladzovanie vodou; rýchle ochladzovanie plynom pre tenké rezy s overením).

Účel:

Rozpustite všetky vyzrážané fázy (karbidy, intermetalické látky).

Dosiahnite homogénnu-jednofázovú austenitickú mikroštruktúru.

Obnovte tvárnosť po práci za tepla alebo za studena.

Optimalizujte odolnosť proti korózii.

Výsledné vlastnosti:

Ťah: 110-125 ksi

Výťažok: 51-65 ksi

Predĺženie: 40-50%

Tvrdosť: B90-100

Uvoľnenie stresu:

Vo všeobecnosti sa neodporúča pre B-2.

Teplotný rozsah odľahčenia napätia (1200°F-1600°F) je presne tam, kde sa zrážajú škodlivé fázy.

Ak je to absolútne nevyhnutné, poraďte sa s dodávateľom materiálu a overte koróznym testom.

Žíhané a ťahané za studena (temper):

Proces: Ťahanie za studena po rozpúšťacom žíhaní.

Účinok: Zvyšuje pevnosť, znižuje ťažnosť vďaka vytvrdzovaniu.

Použitie: Tam, kde je potrebná vyššia pevnosť bez tepelného spracovania (spojovacie prvky, hriadele).

Výsledné vlastnosti:

Ťah: až 140-160 ksi

Výdatnosť: až 100-120 ksi

Predĺženie: 10-20% (v závislosti od temperamentu)

Kritický význam rýchleho kalenia:

B-2 je náchylný na tvorbu intermetalických fáz (Ni-Mo usporiadané fázy, najmä β fáza), keď je vystavený teplotám v rozsahu 1200 °F – 1600 °F (650 °C – 870 °C). Počas chladenia z teploty žíhania musí tyč prejsť týmto rozsahom. Ak je chladenie príliš pomalé, tieto fázy sa vyzrážajú, čo spôsobí:

Krehkosť: Silná strata ťažnosti a odolnosti proti nárazu.

Strata odolnosti proti korózii: Preferenčný útok na hraniciach fáz.

Riziko prasknutia: Pri následnej manipulácii, obrábaní alebo servise.

Požiadavky na rýchlosť chladenia:

 
 
Veľkosť sekcieOdporúčaný spôsob chladenia
≤ 1/2" priemerRýchle ochladenie (voda alebo zrýchlený plyn)
1/2" - 2" priemerUhasiť vodu nevyhnutné
2" - 4" priemerVodu uhaste miešaním
>4" priemerochladenie vodou; zvyšuje sa riziko zrážok v stredovej línii

Prečo sa uprednostňuje hasenie vodou:

Voda poskytuje najrýchlejšiu rýchlosť chladenia v kritickom teplotnom rozsahu.

Minimalizuje čas pri teplotách, pri ktorých sa zrážajú fázy.

Nevyhnutné pre tyče s väčším priemerom, kde je stredové chladenie pomalšie.

Mikroštrukturálne úvahy:

Fázové zrážky:

Primárnym problémom je precipitácia Ni-Mo usporiadaných fáz (β fáza).

Tieto fázy sa tvoria na hraniciach zŕn a vo vnútri zŕn.

Po vytvorení ich nie je možné odstrániť okrem opätovného{0} žíhania v roztoku.

Overenie:

Testovanie korózie ASTM G28 je nevyhnutné na overenie správneho tepelného spracovania.

High corrosion rates (>0,5 mm/rok) označujú fázové zrážky.

Mikroštrukturálne vyšetrenie môže odhaliť precipitáty.

Odporúčania pre tepelné spracovanie tyčí B-2:

 
 
AplikáciaOdporúčaný stavKritické úvahy
Štandardné komponentyRoztok žíhaný, ochladený vodouOverte koróznym testom
Komponenty s vysokou{0}}pevnosťouŤahané za studena po žíhaníŽiadne ďalšie tepelné spracovanie
Komponenty vyžadujúce úľavu od stresuVyhnite sa, ak je to možné; namiesto toho použite B-3B-2 nie je vhodný na zmiernenie stresu

Overenie tepelného spracovania:

 
 
TestÚčelPrijatie
Testovanie tvrdostiOverte jednotnosťV dosahu
Mikroštrukturálne vyšetrenieSkontrolujte prítomnosť zrazenínŽiadna β fáza
Testovanie korózie (ASTM G28)Overte odolnosť proti korózii≤0,5 mm/rok

Obmedzenia B-2:

Tepelná citlivosť B-2 viedla k vývoju B-3 (N10675), ktorý výrazne zlepšil tepelnú stabilitu. Pre aplikácie vyžadujúce:

Larger section sizes (>priemer 4").

Úľava od napätia po obrábaní.

Viacnásobné tepelné cykly.

Zvárané výrobky.

B-3 je často lepšou voľbou. B-2 zostáva vhodný pre menšie komponenty, kde je možné zabezpečiť rýchle kalenie a tepelné vystavenie je minimálne.

Pokyny pre tepelné spracovanie tyčí B-2:

Chráňte povrch počas tepelného spracovania (vákuum, inertná atmosféra alebo ochranný náter).

Zabráňte kontaminácii z príslušenstva pece alebo atmosféry (síra, halogény).

Podporné tyče, aby sa zabránilo prehýbaniu pri teplote.

Zabezpečte okamžitý prenos na ochladzovacie médium s minimálnym oneskorením.

Pre maximálnu rýchlosť chladenia použite ochladzovanie miešanou vodou.

Overte vlastnosti koróznym testom po tepelnom spracovaní.

info-430-427info-431-429info-430-429
 

 

 

Zaslať požiadavku

whatsapp

Telefón

E-mailom

Vyšetrovanie