1. Otázka: Aké sú zásadné rozdiely v zložení a vlastnostiach medzi fajkami Incoloy 945 a Incoloy 803?
A:Incoloy 945 a Incoloy 803 slúžia úplne iným priemyselným odvetviam a ich rozdiely začínajú zásadne odlišnými filozofiami dizajnu zliatin a aplikačnými cieľmi.
Incoloy 945 (UNS č. 09945)je zrážaním-tvrdnúca zliatina niklu-železa-chrómu vyvinutá špeciálne pre náročné ropné a plynárenské služby. Jeho nominálne zloženie je 48 – 52 % niklu, 19 – 23 % chrómu, 2,5 – 3,5 % molybdénu, 1,5 – 2,5 % medi, 1,0 – 2,0 % titánu, 0,3 – 0,6 % hliníka, 0,3 – 0,6 % nióbu a zvyšok železa. Ide o vysoko legovaný materiál s významnými prísadami viacerých prvkov spevnenia a korózie-. Vysoký obsah niklu (približne 50 %) poskytuje výnimočnú odolnosť proti koróznemu praskaniu chloridom. Molybdén a meď zvyšujú odolnosť voči jamkovej korózii a redukčným kyselinám. Titán, hliník a niób sa spájajú a vytvárajú viaceré precipitátové fázy-predovšetkým gama-prim (Ni₃(Al,Ti)) a gama-dvojitý-základný (Ni₃Nb)-, ktoré poskytujú precipitačné vytvrdzovanie. Incoloy 945 dosahuje medze klzu v rozmedzí od 80 do 130 ksi (552–896 MPa) v závislosti od podmienok tepelného spracovania.
Incoloy 803 (UNS S30815)je austenitická nehrdzavejúca oceľ navrhnutá pre-vysokoteplotnú oxidáciu a odolnosť proti nauhličovaniu. Jeho nominálne zloženie je 18–20 % chrómu, 8–10 % niklu, 0,08–0,12 % uhlíka, 0,3–0,6 % kremíka, 0,04–0,10 % dusíka, 0,03–0,08 % céru a zvyšok železa. Všimnite si neprítomnosť molybdénu, medi, titánu, hliníka a nióbu. Táto zliatina nevytvrdzuje precipitáciou; svoju silu získava z tuhého roztoku a jemných nitridových/karbidových disperzií. Hlavným rozlišovacím znakom je pridanie céru-prvku vzácnych zemín{19}}, ktorý výrazne zlepšuje odolnosť proti oxidácii pri zvýšených teplotách. Zliatina tiež obsahuje kontrolovaný kremík a dusík pre zvýšenú pevnosť pri tečení. Incoloy 803 dosahuje typické medze klzu 35–45 ksi (241–310 MPa) pri izbovej teplote.
Metalurgické dôsledky:Incoloy 945 je určený prevysoká pevnosť a odolnosť proti korózii vo vlhkom, kyslom prostredípri teplotách do približne 600 stupňov F (316 stupňov). Nie je určený na prevádzku pri vysokých-teplotách nad 1 000 stupňov F (538 stupňov), kde by jeho zrazeniny prerástli a zhrubli. Incoloy 803 je určený prevysokoteplotné{0}}služby(do 1850 stupňov F / 1010 stupňov) v suchom alebo mierne oxidujúcom/karburizačnom prostredí. Nemá žiadnu zvláštnu odolnosť voči vodnej korózii a v morskej vode alebo kyslých soľných roztokoch by hrdzavela a ľahko by sa prehlbovala.
Výber medzi nimi:Ak žiadosť zahŕňakyslá ropa a plyn, vysoký-tlak, vysoké{1}}požiadavky na pevnosť(dolné potrubie, podmorské rozvody), vyberte Incoloy 945. Ak aplikácia zahŕňakomponenty vysokoteplotných pecí, sálavé trubice alebo koše na tepelnú úpravuv oxidačných alebo nauhličovacích prostrediach zvoľte Incoloy 803. Prakticky neexistuje žiadna aplikácia, kde by obe zliatiny boli životaschopnou alternatívou.
2. Otázka: Aké priemyselné normy a špecifikácie upravujú bezšvíkové rúry Incoloy 945 a Incoloy 803?
A:Tieto dve zliatiny spadajú pod úplne odlišné rámce špecifikácií, ktoré odrážajú ich odlišné trhy-ropa a plyn pre 945 a vysokoteplotné priemyselné vykurovanie pre 803.
Pre bezšvíkové rúry Incoloy 945:
ASTM B983– Štandardná špecifikácia pre bezšvíkové rúry z niklu-vytvrdzovania{1}}železa-z chrómovej zliatiny (zahŕňa UNS N09945 a podobné kvality). Toto je primárna špecifikácia potrubia.
API 6ACRA– Špecifikácia American Petroleum Institute pre zliatiny na báze-kaleného niklu{1}}používané v kyslom prostredí. Táto špecifikácia zahŕňa špecifické požiadavky na tvrdosť, ťah a náraz.
NACE MR0175 / ISO 15156– Toto je najkritickejší štandard pre Incoloy 945. Certifikuje zliatinu na použitie v kyslom prostredí (obsahujúce H₂S-) ropy a plynu. Norma špecifikuje maximálne limity tvrdosti (zvyčajne 35 HRC alebo nižšie) a prijateľné podmienky tepelného spracovania, aby sa zabránilo praskaniu sulfidovým napätím.
ISO 13680– Špecifikácie zariadení na zber ropy a zemného plynu-, ktoré zahŕňajú Incoloy 945.
Ďalšie požiadavky:Pre Incoloy 945 musia kupujúci špecifikovať požadované podmienky tepelného spracovania:
Roztokové žíhanie (mäkké)– Pre následné spracovanie za studena alebo tvárnenie
Roztok žíhaný + odležaný– Pre priamu službu v plnej sile
Dvojnásobný vek- Pre optimálnu kombináciu pevnosti a húževnatosti
Pre bezšvíkové rúry Incoloy 803:
ASTM A312 / ASME SA312– Štandardná špecifikácia pre bezšvíkové rúry z austenitickej nehrdzavejúcej ocele. Incoloy 803 je zvyčajne certifikovaný podľa tejto špecifikácie s dodatočnými požiadavkami.
ASTM A240– Pre platne, ale uvádzané pre požiadavky na chémiu a vlastnosti.
EN 10088– Európska norma pre nehrdzavejúce ocele (zliatina 803 je známa aj ako 1.4893).
Puzdro ASME Code 2487– Umožňuje použitie Incoloy 803 (S30815) v konštrukcii ASME kotla a tlakovej nádoby pre prevádzku až do 1850 stupňov F (1010 stupňov ).
Hlavný rozdiel v obstarávaní:Bezšvové potrubie Incoloy 945 je špeciálny produkt s obmedzenými zdrojmi mlynov, dlhými dodacími lehotami (typicky 12–20 týždňov) a vysokými nákladmi. Bezšvové rúry Incoloy 803 sú komerčnejšie dostupné ako štandardná trieda nehrdzavejúcej ocele, aj keď menej bežné ako 304H alebo 310H. Vždy si overte, či správa o skúške materiálu dokumentuje obsah céru (0,03–0,08 %) pre Incoloy 803 – to ho odlišuje od štandardných nehrdzavejúcich ocelí 309S alebo 310S.
3. Otázka: Prečo je bezšvíková rúra Incoloy 945 preferovaným materiálom pre vysokopevnostné aplikácie na ťažbu ropy a zemného plynu?
A:Bezšvové potrubie Incoloy 945 sa stalo štandardným materiálom pre náročné prevádzkové prostredia v hlbokých, -vysokotlakových a{2}}teplotných ropných a plynových vrtoch. Štyri špecifické vlastnosti vysvetľujú jeho dominanciu nad inými precipitačnými-zliatinami vytvrdzovanými.
Po prvé, výnimočná odolnosť voči praskaniu sulfidovým napätím (SSC) pri vysokých úrovniach pevnosti.NACE MR0175/ISO 15156 stanovuje prísne limity tvrdosti (zvyčajne menšie alebo rovné 35 HRC) pre materiály v kyslom prostredí. Mnohé zliatiny s vysokou{4}}pevnosťou (napr. Inconel 718) môžu dosiahnuť vyššiu pevnosť, ale prekračujú limity tvrdosti, čo obmedzuje ich použitie v najnáročnejších prostrediach H₂S. Incoloy 945 dosahuje medze klzu 100–130 ksi (689–896 MPa) pri zachovaní tvrdosti pod 35 HRC. Táto jedinečná kombinácia je dosiahnutá starostlivým riadením odozvy starnutia{16}}zliatina vytvára jemné, koherentné precipitáty, ktoré poskytujú spevnenie bez nadmernej tvrdosti. Skúsenosti z terénu s vrtmi s parciálnymi tlakmi H2S presahujúcimi 100 psi (0,7 MPa) potvrdzujú odolnosť Incoloy 945 voči SSC.
Po druhé, vynikajúca odolnosť proti koróznemu praskaniu chloridom (SCC) v dôsledku vysokého obsahu niklu.S približne 50 % niklu má Incoloy 945 výrazne vyšší obsah niklu ako iné zrážacie-zliatiny vytvrdzujúce ako Inconel 718 (~52 % Ni), ale čo je dôležitejšie, niklová matrica poskytuje prirodzenú odolnosť voči chloridovému SCC. V hlbokých vrtoch s tvorbou chloridov vody presahujúcou 150 000 ppm a teplotami dna 350 – 450 stupňov F (177 – 232 stupňov) materiály s nižším-niklom zlyhávajú SCC v priebehu niekoľkých mesiacov. Hadičky Incoloy 945 preukázali životnosť presahujúcu 10 rokov v týchto podmienkach.
Po tretie, vynikajúca odolnosť proti jamkovej a štrbinovej korózii.Kombinácia 2,5 – 3,5 % molybdénu a 1,5 – 2,5 % medi dáva Incoloy 945 ekvivalentné číslo odolnosti proti jamkovej korózii (PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N) približne 32–36. To je výrazne vyššie ako u Incoloy 825 (PREN ∼30–33) a porovnateľné so super duplexnou nehrdzavejúcou oceľou. V prostrediach obsahujúcich elementárnu síru (bežnú v vrtoch s kyslým plynom) poskytuje meď dodatočnú ochranu proti korózii- spôsobenej sírou.
Po štvrté, tepelná stabilita počas-dlhodobej prevádzky.Na rozdiel od niektorých precipitačných-zliatín, ktoré rýchlo starnú a mäknú pri teplotách nad 400 stupňov F (204 stupňov ), Incoloy 945 si zachováva svoju pevnosť aj po dlhšom vystavení pri 450 – 500 stupňoch F (232 – 260 stupňov ). Prídavok nióbu stabilizuje štruktúru zrazeniny a zabraňuje zhrubnutiu. Táto tepelná stabilita je rozhodujúca pre hlboké vrty, kde výrobné teploty zostávajú zvýšené po celé desaťročia.
Typické aplikácie:Potrubie na ťažbu, pakry, podpovrchové bezpečnostné ventily, nádoby s lešteným vývrtom a závesné systémy vo vysokotlakových/vysokotlakových (vysokotlakových/vysokoteplotných) vrtoch na kyslý plyn. V týchto aplikáciách Incoloy 945 konkuruje Inconel 718 a Incoloy 925. Často sa vyberá, keď sa vyžaduje kombinácia medze klzu 120 ksi, súladu s NACE MR0175 a odolnosti proti jamkovej korózii.
4. Otázka: Prečo je nerezová oceľ Incoloy 803 uprednostňovaná pre vysokoteplotné pece a aplikácie tepelného spracovania?
A:Rúrka z nehrdzavejúcej ocele Incoloy 803 (UNS S30815) získala široké uplatnenie v aplikáciách vysokoteplotného priemyselného vykurovania, kde štandardné austenitické nehrdzavejúce ocele ako 309S a 310S predčasne zlyhávajú. Tri špecifické vlastnosti vysvetľujú jeho nadradenosť.
Po prvé, výnimočná odolnosť voči oxidácii vďaka prídavku céru.Všetky austenitické nehrdzavejúce ocele sa spoliehajú na oxid chrómu (Cr₂O₃) na ochranu proti oxidácii. Avšak pri teplotách nad 1800 stupňov F (982 stupňov) sa oxid chrómu stáva čoraz prchavejším a počas tepelných cyklov sa odlupuje. Incoloy 803 obsahuje 0,03 – 0,08 % céru-prvku vzácnych zemín-, ktorý modifikuje oxidové usadeniny dvoma kritickými spôsobmi. Po prvé, cér zlepšuje priľnavosť vodného kameňa, čím zabraňuje odlupovaniu počas tepelných cyklov. Po druhé, cér podporuje tvorbu jemnejšej-zrnitej, ochrannejšej oxidovej štruktúry. Skúsenosti z terénu v kontinuálnych žíhacích peciach, cementárskych peciach a kotloch na odpadové teplo ukazujú, že rúry Incoloy 803 vydržia za rovnakých podmienok 2 až 3-krát dlhšie ako typ 310H (UNS S31009). Efekt céru je taký výrazný, že Incoloy 803 je často špecifikovaný pre prevádzkové teploty až o 1850 stupňov F (1010 stupňov)-vyššie, než je typický limit pre 310H (1850 stupňov F vs . 2000 stupňov F krátkodobo-, ale s lepšou dlhodobou-stabilitou).
Po druhé, zvýšená odolnosť voči nauhličovaniu kremíkom a dusíkom.V atmosférách obsahujúcich uhľovodíky- (napr. petrochemické pece, tepelné spracovanie endotermickým plynom) krehnie štandardné nehrdzavejúce ocele difúzia uhlíka (karburizácia). Incoloy 803 obsahuje 0,3 – 0,6 % kremíka, ktorý podporuje tvorbu podvrstvy oxidu kremičitého (SiO₂) pod vrstvou oxidu chrómu. Táto vrstva oxidu kremičitého pôsobí ako difúzna bariéra proti uhlíku. Kontrolovaný obsah dusíka (0,04 – 0,10 %) tiež pomáha vytváraním jemných nitridov, ktoré spájajú hranice zŕn, čím sa znižujú cesty difúzie uhlíka. V parných metánových reformeroch a prenosových linkách preukázal Incoloy 803 výrazne lepšiu odolnosť voči nauhličovaniu ako 310H.
Po tretie, pevnosť pri tečení pri vysokých{0}}teplotách z disperzie jemnej zrazeniny.Aj keď nejde o precipitačnú-zliatinu, Incoloy 803 dosahuje užitočnú pevnosť pri tečení pri 1500 – 1700 stupňoch F (816 – 927 stupňov) prostredníctvom jemnej disperzie karbidov a nitridov chrómu. Kombinácia 0,08 – 0,12 % uhlíka a 0,04 – 0,10 % dusíka vytvára hustú, stabilnú sieť precipitátov. 100 000-hodinová pevnosť pri tečení Incoloy 803 pri 1650 stupňoch F (899 stupňov ) je približne 1,5 – 2,0 ksi (10 – 14 MPa), porovnateľná alebo lepšia ako 310H pri ekvivalentných teplotách.
Porovnávacie režimy zlyhania:V sálavej rúre pece na tepelné spracovanie pracujúcej pri teplote 1750 stupňov F (954 stupňov) s dennými tepelnými cyklami:
V rúrach typu 309S sa po 6 mesiacoch rozdrobujú oxidy, čo vedie k horúcim miestam a prepáleniu-
Rúry typu 310H vydržia 12–18 mesiacov, kým prasknutie a nauhličovanie spôsobí poruchu
Rúry Incoloy 803 zvyčajne poskytujú 36–48 mesiacov prevádzky, čím sa znižujú prestoje a náklady na výmenu
Typické aplikácie:Sálavé rúrky v žíhacích a nauhličovacích peciach, rekuperátoroch, dýzach horákov, súčastiach pecí, cyklónoch predhrievačov cementárne a podperách rúr kotlov na odpadové teplo. Incoloy 803 sa tiež používa na rošty a koše v operáciách tepelného spracovania, kde je časté tepelné cyklovanie.
5. Otázka: Aké sú kritické požiadavky na zváranie a tepelné spracovanie rúrok Incoloy 945 oproti rúram Incoloy 803?
A:Zváranie Incoloy 945 a Incoloy 803 si vyžaduje zásadne odlišné prístupy, pretože Incoloy 945 je precipitačným-tvrdnutím a vyžaduje starnutie po-zváraní, zatiaľ čo Incoloy 803 je pevný- roztok stabilizovaný s vynikajúcou zvárateľnosťou.
Pre rúrku Incoloy 945 (vytvrdzovanie-zrážaním):
Výber prídavného kovu:PoužiteERNiCrMo-3(Inconel 625) prípERNiCrMo-10(Inconel 622) ako štandardné plnivá. Tieto plnivá-obsahujúce molybdén poskytujú odolnosť proti korózii zodpovedajúcu alebo presahujúcu základný kov. Pre aplikácie s najvyššou pevnosťou,ERNiCrFe-2(Plnivo Inconel 718) možno použiť, ale to si vyžaduje starostlivé prispôsobenie tepelného spracovania po zváraní-. Nikdy nepoužívajte ERNiCr-3 (ktorý neobsahuje molybdén) ani žiadne plnivo z nehrdzavejúcej ocele.
Ovládanie prívodu tepla:Maximálna interpass teplota: 200 stupňov F (93 stupňov). Tepelný príkon obmedzený na 20–35 kJ/palec (8–14 kJ/cm). Vyšší prívod tepla spôsobuje segregáciu nióbu a titánu, čím sa zvyšuje riziko praskania.
Pred-stav zvaru:Vždy zvárajte v roztoku-žíhanom (mäkkom) stave-nikdy nie v starom stave. Zváranie zostarnutého materiálu spôsobuje v tepelne-ovplyvnenej zóne praskanie-starnutím.
Tepelné spracovanie po zváraní je povinné pre prevádzku v plnej sile:
Roztokové žíhanie(v prípade potreby po zváraní): 1900–1950 stupňov F (1038–1066 stupňov) počas 1 hodiny na palec hrúbky, po čom nasleduje rýchle ochladenie (ochladzovanie vodou)
Liečba starnutia:Zahrejte na 1325 stupňov F (718 stupňov), udržujte 8 hodín, pec ochlaďte na 1150 stupňov F (621 stupňov) pri maximálnej teplote 200 stupňov F (93 stupňov)/hodinu, podržte 8 hodín, potom ochlaďte vzduchom
Bez starnutia po-zvare má zvarový spoj iba medzu klzu 40 – 50 ksi (276 – 345 MPa)-úplne nedostatočnú pre služby na ropných poliach vyžadujúcich 100+ ksi.
Pre potrubie Incoloy 803 (pevný-roztok):
Výber prídavného kovu:PoužiteER309LaleboER310výplne z nehrdzavejúcej ocele. Pre zodpovedajúcu odolnosť proti oxidácii,ER309HaleboER310Hsú preferované. Plnivo by malo mať podobný obsah chrómu (20 – 25 %) a v ideálnom prípade by mal mať pridaný cér,-hoci plnivá s obsahom céru-nie sú bežne dostupné, takže štandardné plnivá 309/310 sú prijateľné.
Ovládanie prívodu tepla:Maximálna interpass teplota: 300 stupňov F (149 stupňov). Tepelný príkon obmedzený na 25–45 kJ/palec (10–18 kJ/cm). Nadmerný prívod tepla môže spôsobiť precipitáciu karbidu chrómu na hraniciach zŕn (senzibilizáciu), čím sa zníži odolnosť proti oxidácii.
Pred-čistenie zváraním:Čistite acetónom alebo špeciálnou kefou z nehrdzavejúcej ocele. Odstráňte všetku kontamináciu z uhlíkovej ocele, ktorá môže spôsobiť degradáciu povrchu počas prevádzky pri vysokých-teplotách.
Tepelné spracovanie po-zvare (vo všeobecnosti sa nevyžaduje):Pre väčšinu aplikácií sa Incoloy 803 používa v-zvarenom stave. Ak sa vyžaduje maximálna odolnosť voči oxidácii (napr. sálavé trubice v cyklickom režime), optimálnu mikroštruktúru obnoví rozpúšťacie žíhanie pri 1900 – 2000 stupňoch F (1 038 – 1 093 stupňoch), po ktorom nasleduje rýchle ochladenie. Toto sa zriedka vykonáva na zváranom potrubí kvôli riziku deformácie.
Kritické upozornenia:
Pre Incoloy 945:Nikdy nezvárajte bez kvalifikovaného postupu. Nikdy nezvárajte v starom stave. Nikdy nevynechávajte starnutie po-zváraní pre komponenty obsahujúce tlak-. Citlivosť zliatiny na praskanie spôsobené starnutím-vyžaduje starostlivé riadenie rýchlosti tepelného spracovania.
Pre Incoloy 803:Nepoužívajte -silikónové plnivá- v základnom kove kremík (0,3 – 0,6 %) zlepšuje odolnosť proti oxidácii, a preto by ste mali zvoliť zodpovedajúce plnivá. Počas zvárania sa neprehrievajte-nadmerný prívod tepla znižuje odpor nauhličovania. Nepoužívajte kefky ani nástroje na manipuláciu s uhlíkovou oceľou-častice uhlíkovej ocele vnorené do obsahu vytvárajú slabé miesta pre vysoko-oxidáciu.
Kvalifikačné požiadavky:
Pre Incoloy 945 v kyslej prevádzke musia byť zváracie postupy kvalifikované testovaním tvrdosti podľa NACE MR0175. Tvrdosť v tepelne-ovplyvnenej oblasti a zvarový kov nesmie prekročiť 35 HRC. To si často vyžaduje cyklus po-žíhaní roztoku a opätovného{6}}starnutia. Okrem toho sa pre kritické aplikácie môže vyžadovať testovanie praskania sulfidovým napätím podľa NACE TM0177 (metóda A alebo D).
Pre Incoloy 803 vo vysokoteplotnej cyklickej prevádzke by kvalifikácia mala zahŕňať testovanie tepelným cyklovaním na overenie priľnavosti oxidových kameňov. Aj keď to nie je kodifikované v normách, mnohí prevádzkovatelia pecí vyžadujú preukázanie, že zvarový spoj sa nestane preferovaným miestom oxidácie.
| Parameter | Incoloy 945 | Incoloy 803 |
|---|---|---|
| Typ zliatiny | Vytvrdzovanie-zrážok | Austenitická nehrdzavejúca |
| Primárna služba | Kyslý olej/plyn (mokrý,<600°F) | High-temp furnace (dry, >1500 stupňov F) |
| Odporúčaná výplň | ERNiCrMo-3 (625) | ER309L alebo ER310 |
| Vyžaduje sa predhriatie | Zvyčajne žiadne | žiadne |
| Interpass max | 200 stupňov F (93 stupňov) | 300 stupňov F (149 stupňov) |
| Vyžaduje sa PWHT | Povinné starnutie | Nevyžaduje sa |
| Súlad s NACE | Áno (s reguláciou tvrdosti) | Nie (neuplatňuje sa) |
| Primárne riziko zlyhania | Prasknutie-vekového napätia | Senzibilizácia/odlupovanie oxidov |








