1. Čo je Hastelloy B-3 a ako proces kovania zlepšuje jeho vlastnosti v porovnaní so štandardnými valcovanými tyčami?
Hastelloy B-3 (UNS N10675) je zliatina niklu a molybdénu s extrémne nízkym obsahom uhlíka a kremíka, ktorá predstavuje evolúciu predchádzajúcej zliatiny B-2 s výrazne zlepšenou tepelnou stabilitou a spracovateľnosťou. Kované tyče sa vyrábajú kontrolovaným procesom spracovania za tepla, ktorý v porovnaní so štandardnými valcovanými tyčami dodáva vynikajúce mechanické vlastnosti a vnútornú pevnosť.
Chemické zloženie (podľa ASTM B335):
| Prvok | % hmotnosti |
|---|---|
| nikel (Ni) | Zostatok (65 % min.) |
| molybdén (Mo) | 27.0 - 32.0 |
| Železo (Fe) | 1.0 - 3.0 |
| chróm (Cr) | 1.0 - 3.0 |
| kobalt (Co) | Menšie alebo rovné 3,0 |
| volfrám (W) | Menšie alebo rovné 3,0 |
| mangán (Mn) | Menšie alebo rovné 3,0 |
| uhlík (C) | Menšie alebo rovné 0,01 |
| kremík (Si) | Menšie alebo rovné 0,10 |
Proces kovania:
Kovanie je proces spracovania za tepla, pri ktorom sa predvalok alebo ingot tvaruje tlakovými silami pomocou kladiva alebo lisu. Pre tyčinky Hastelloy B-3 tento proces ponúka výrazné výhody:
Rozbitie ingotu: Odliaty ingot sa zahreje na 2150 stupňov F-2250 stupňov F (1175 stupňov -1230 stupňov) a postupne sa kuje, aby sa rozbila odliata štruktúra, čím sa eliminuje dendritická segregácia a pórovitosť.
Zjemnenie zrna: Opakovaná deformácia a rekryštalizácia počas kovania vytvára prepracovanú, rovnomernú štruktúru zrna v celom priereze tyče-.
Zarovnanie toku vlákien: Kovanie vyrovnáva tok zrna tak, aby sledoval obrys tyče, čím sa optimalizujú mechanické vlastnosti v pozdĺžnom smere.
Zhutnenie: Tlakové sily uzatvárajú vnútorné dutiny a eliminujú pórovitosť, čím vzniká 100% hustý materiál.
Kované vs. valcované tyče:
| Aspekt | Kovaný bar | Valcovaná tyč |
|---|---|---|
| Štruktúra zrna | Rafinovaný, rovnomerný, so smerovým tokom | Rafinované, ale menej smerové ovládanie |
| Vnútorná spoľahlivosť | Superior; kovanie eliminuje pórovitosť | Dobré, ale môže mať stredovú segregáciu |
| Mechanické vlastnosti | Vylepšené v pozdĺžnom smere; lepšia únavová sila | Dobré izotropné vlastnosti |
| Veľkosť sekcie | Can produce larger diameters (>8") | Obmedzené kapacitou valcovne |
| náklady | Vyššie (prémiový produkt) | Nižšie (ekonomické) |
| Aplikácia | Kritické komponenty, veľké časti | Všeobecný účel |
Prečo kované tyče pre kritické aplikácie:
Vylepšená únavová životnosť: Vylepšená, smerová štruktúra zŕn zvyšuje odolnosť voči cyklickému zaťaženiu.
Zvýšená húževnatosť: Kovanie eliminuje vnútorné defekty, ktoré by mohli slúžiť ako miesta iniciácie trhlín.
Vynikajúca ultrazvuková odozva: Hustá, homogénna štruktúra umožňuje spoľahlivejšiu ultrazvukovú kontrolu.
Schopnosť veľkých sekcií: Kovaním možno vyrábať tyče s priemerom až 20 palcov alebo väčším, ktoré nie je možné valcovať.
2. Aké sú primárne aplikácie kovaných tyčí Hastelloy B-3 v kritickom chemickom spracovateľskom a farmaceutickom priemysle?
Kované tyče Hastelloy B-3 sú určené pre najnáročnejšie aplikácie, kde sa vyžaduje výnimočná odolnosť voči redukčným kyselinám, najmä kyseline chlorovodíkovej. Kovaná forma sa zvyčajne vyberá pre veľké komponenty, vysoko namáhané diely alebo kritické bezpečnostné aplikácie.
Aplikácie chemického spracovania:
Veľké hriadele čerpadla (priemer 6" a väčší):
Funkcia: Poháňa veľké odstredivé čerpadlá s cirkuláciou HCl, kyseliny sírovej alebo iných redukčných médií.
Prečo kované tyče: Hriadele s veľkým priemerom vyžadujú vnútornú pevnosť a mechanickú integritu, ktorú môže poskytnúť iba kovanie. Kovanie zaisťuje absenciu defektov v stredovej línii, ktoré by mohli spôsobiť katastrofické zlyhanie.
Drieky vysokotlakových ventilov{{0}:
Funkcia: Drieky pre veľké ventily (8" a väčšie) vo vysokotlakovom{1}}provoze HCl.
Prečo kované tyče: Kombinácia vysokej pevnosti, odolnosti proti korózii a vynikajúcej únavovej životnosti zaisťuje spoľahlivú prevádzku pri cyklickom tlaku a teplote.
Hriadele miešadla reaktora:
Funkcia: Pohon veľkých miešadiel v reaktoroch, ktoré manipulujú s redukčnými kyselinami.
Prečo kované tyče: Dlhé hriadele (10-20 stôp) vyrobené z kovanej tyče poskytujú potrebnú pevnosť a odolnosť proti korózii a zároveň odolávajú únave z miešacích síl.
Príruby a hrdlá trysiek:
Funkcia: Veľké príruby pre tlakové nádoby a reaktory.
Prečo kované tyče: Kované tyče opracované do prírub zaisťujú vynikajúci tok zrna a integritu v porovnaní s doskovými-rezanými prírubami.
Aplikácie vo farmaceutickom priemysle:
Komponenty API reaktora:
Funkcia: Miešacie hriadele, usmerňovače a prístroje vo veľkých-reaktoroch API.
Prečo kované tyče: Zabezpečuje žiadnu kovovú kontamináciu citlivých farmaceutických produktov; poskytuje dlhodobú-spoľahlivosť sterilných služieb.
Komponenty-systému vody s vysokou čistotou:
Funkcia: Komponenty potrubia s veľkým priemerom, telesá ventilov a hriadele čerpadiel.
Prečo kované tyče: Kovaná štruktúra minimalizuje vnútorné defekty, ktoré by mohli zachytávať nečistoty alebo iniciovať koróziu.
Ďalšie aplikácie:
| priemysel | Aplikácia | Komponenty opracované z kovanej tyče |
|---|---|---|
| Spracovanie jadrového paliva | Miešadlá s rozpúšťacími nádobami | Veľké hriadele, náboje obežného kolesa |
| Rafinácia kovov | Miešadlá na lúhovanie kyseliny | Hriadele, podpery lopatiek |
| Chemické tankery | Hriadele nákladného čerpadla | Hriadele čerpadiel s veľkým priemerom |
| Buničina a papier | Miešačky na bieliace rastliny | Veľké hriadele miešadla |
| Spracovanie odpadu | Kyslé neutralizačné miešadlá | Hriadele, uloženia obežného kolesa |
Typické komponenty vyrobené z kovaných tyčí:
| Komponent | Rozsah veľkosti tyče | Obrábacie operácie |
|---|---|---|
| Veľké hriadele čerpadiel | 6" - 20" priemer | Sústruženie, brúsenie, rezanie klinových drážok |
| Drieky ventilov | 4" - 12" priemer | Sústruženie, závitovanie, brúsenie |
| Miešacie hriadele | 4" - 16" priemer | Sústruženie, rezanie klinovej drážky, vŕtanie |
| Veľké príruby | 8" - 36" priemer | Sústruženie, vŕtanie, lícovanie |
| Hrdlá trysiek | 6" - 24" priemer | Sústruženie, nuda, obkladanie |
| Veľké upevňovacie prvky | 2" - 6" priemer | Navliekanie, hlavička |
Prípadová štúdia: Veľký hriadeľ čerpadla HCl
Chemický závod s obehovým čerpadlom HCl 5000 GPM zaznamenal opakované poruchy vyrobených (zvarených) hriadeľov čerpadiel v zvarových spojoch. Priemerná životnosť hriadeľa 18 mesiacov. Náhrada za jednodielny kovaný hriadeľ Hastelloy B-3 vyrobený z kovanej tyče s priemerom 10" predĺžila životnosť na viac ako 8 rokov bez porúch. Kovaná konštrukcia eliminovala zraniteľnosť zvarov a poskytovala vynikajúcu odolnosť proti únave.
3. Aké požiadavky na kontrolu kvality a inšpekciu sú špecifické pre kované tyče Hastelloy B-3 pre kritické aplikácie?
Kované tyče Hastelloy B-3 pre kritické aplikácie vyžadujú rozšírenú kontrolu kvality a kontrolu nad rámec štandardných požiadaviek. Samotný proces kovania musí byť kvalifikovaný a hotové tyče prechádzajú prísnou skúškou, aby sa zabezpečila vnútorná neporušenosť a správne vlastnosti.
Riadiace špecifikácie:
| Štandardné | Názov | Aplikácia |
|---|---|---|
| ASTM B335 | Tyče, tyče a drôty zo zliatiny niklu-molybdénu | Špecifikácia primárneho materiálu |
| ASTM B880 | Všeobecné požiadavky na tyč, tyč a drôt z niklovej zliatiny | Doplnkové požiadavky |
| ASME oddiel II, časť B | SB-335 | ASME verzia kódu kotla a tlakovej nádoby |
| ASTM A788 | Oceľové výkovky, všeobecné požiadavky | Postupy kovania (prispôsobené pre zliatiny niklu) |
| -Špecifické pre zákazníka | Rôzne | Často prísnejšie |
Kvalifikácia procesu kovania:
Špecifikácia postupu kovania (FPS):
Dokumentuje proces kovania: teplotné rozsahy, redukčné pomery, vybavenie.
Kvalifikovaný testovaním reprezentatívnych výkovkov.
Pomer redukcie:
Minimálny redukčný pomer typicky špecifikovaný (napr. 3:1 alebo 4:1) na zabezpečenie úplného rozpadu liatej štruktúry.
Vyššie pomery poskytujú lepšie vlastnosti.
Tepelná kontrola:
Presná kontrola teploty začiatku a konca kovania.
Zabráňte prehriatiu (začínajúce tavenie) alebo kovaniu za studena (praskanie).
Požiadavky na certifikáciu materiálu:
Správa o teste mlyna (MTR):
Certifikovaná chemická analýza na teplo.
Overenie mechanických vlastností (ťažnosť, ťažnosť, predĺženie) kovaných vzoriek.
Certifikácia tepelného spracovania (teplota rozpúšťacieho žíhania, čas, metóda kalenia).
Vysledovateľnosť od taveniny po hotovú tyčinku.
Vysledovateľnosť tepla:
Každá kovaná tyč označená tepelným číslom.
Mapovanie tyčí na špecifické udržiavané tepla.
Pozitívna identifikácia materiálu (PMI):
100% kontrola všetkých kovaných tyčí.
X-fluorescencia (XRF) alebo optická emisná spektroskopia (OES).
Overenie chemického zloženia (ASTM B335):
| Prvok | Požiadavka (%) |
|---|---|
| Nikel | Zostatok (65 % min.) |
| molybdén | 27.0 - 32.0 |
| Železo | 1.0 - 3.0 |
| Chromium | 1.0 - 3.0 |
| Uhlík | Menšie alebo rovné 0,01 |
| kremík | Menšie alebo rovné 0,10 |
Overenie mechanických vlastností (ASTM B335):
| Nehnuteľnosť | Požiadavka na teplotu miestnosti |
|---|---|
| Pevnosť v ťahu | Minimálne 110 ksi (760 MPa). |
| Medza klzu (0,2 % offset) | Minimálne 51 ksi (350 MPa). |
| Predĺženie | minimálne 40 %. |
Ne-deštruktívna skúška (NDE) - kritická pre výkovky:
Ultrazvukové testovanie (UT) podľa ASTM A388:
Použitie: 100% objemu kovanej tyče.
Cielené defekty: Vnútorné dutiny, praskliny, inklúzie, segregácia.
Kalibrácia: Ploché-diery na dne (FBH) alebo zárezy v referenčnom štandarde.
Kritériá akceptácie: Zvyčajne prísnejšie ako v prípade valcovaných tyčí (napr. maximálne ekvivalentné 1/16" FBH).
Skenovanie: Plnohodnotné skenovanie z viacerých smerov.
Testovanie penetrácie kvapalín (PT) podľa ASTM E165:
Aplikácia: 100% povrchu tyče po konečnom opracovaní.
Cielené chyby: Povrchové praskliny, preliačiny, švy z kovania.
Testovanie magnetických častíc (MT):
Poznámka: Neaplikovateľné (B-3 je nemagnetické).
Vizuálne vyšetrenie (VT):
Aplikácia: 100% povrchov tyčí.
Cielené defekty: Nedokonalosti povrchu, poškodenie pri manipulácii.
Rozmerová kontrola:
| Parameter | Tolerancia | Metóda merania |
|---|---|---|
| Priemer | +0.000", -0,005" až -0,020" (závisí od veľkosti) | Mikrometer, posuvné meradlá |
| Dĺžka | +0.125" až +0.250", -0" | Zvinovací meter |
| Priamosť | 1/16" na 3 stopy (tesnejšie ako zrolované) | Rovný, škáromer |
| Povrchová úprava | Ako je uvedené (zvyčajne 63-125 Ra) | Vizuálny, profilometer |
| Ovalita | V rámci tolerancie priemeru | Posuvné meradlá, mikrometre |
Testovanie korózie (nevyhnutné pre B-zliatiny):
ASTM G28 metóda A:
Účel: Zistiť náchylnosť na medzikryštalickú koróziu.
Prostredie: Vriaci síran železitý-kyselina sírová.
Trvanie: 24 hodín (typické).
Akceptácia: Rýchlosť korózie Menšia alebo rovná 0,5 mm/rok (typické, často prísnejšie).
Kritické pre výkovky: Overuje, že kovanie a tepelné spracovanie boli riadne kontrolované.
ASTM G28 metóda B:
Účel: Vyhodnotiť všeobecnú odolnosť proti korózii.
Prostredie: Vriaca kyselina sírová so síranom železitým.
Špeciálne testovanie pre kritické výkovky:
| Test | Účel | Typická požiadavka |
|---|---|---|
| Veľkosť zrna | Overte jednotnú, rafinovanú štruktúru | ASTM 4-7 podľa ASTM E112 |
| Mikroštrukturálne vyšetrenie | Skontrolujte precipitáty, správne fázy | Žiadne škodlivé fázy ( , μ) |
| Hodnotenie zaradenia | Hodnotenie čistoty | Podľa ASTM E45 prísne limity |
| Prieskum tvrdosti | Overte jednotnosť | V rámci špecifikovaného rozsahu |
| Postupné{0}}testovanie | Overte neprítomnosť intergranulárneho útoku | Podľa špecifikácie zákazníka |
Balík dokumentácie (nevyhnutný pre výkovky):
| Dokument | Obsah |
|---|---|
| Certifikovaná správa o skúške mlyna | Chémia, mechanika, tepelné spracovanie |
| Špecifikácia postupu kovania | Zdokumentovaný proces kovania |
| Správy NDE | Správy UT, PT s kalibračnými záznamami |
| Správa o rozmerovej kontrole | Namerané rozmery |
| Správa PMI | Overenie stupňa pre každý pruh |
| Správy o testoch korózie | Výsledky ASTM G28 |
| Tabuľky tepelného spracovania | Teplotné-záznamy doby pece |
| Osvedčenie o zhode | Vyhlásenie o zhode špecifikácií |
| Záznamy o sledovateľnosti | Mapovanie tepla na tyč |
Požiadavky na označenie:
ASTM B335
Trieda (UNS N10675)
Veľkosť (priemer × dĺžka)
Teplotné číslo
Číslo kovania
Názov alebo ochranná známka výrobcu
Krajina pôvodu
Balenie a ochrana:
Individuálny ochranný obal.
Koncovky, aby sa zabránilo poškodeniu.
Drevená prepravka na veľké/ťažké bary.
Vysúšadlo pre aplikácie citlivé na vlhkosť-.
Pokyny na zdvíhanie ťažkých tyčí.
4. Aké výzvy pri obrábaní sú jedinečné pre kované tyče Hastelloy B-3 s veľkým priemerom-a ako obchody optimalizujú výrobu?
Obrábanie kovaných tyčí Hastelloy B{2}}3 s veľkým-priemerom predstavuje značné výzvy vzhľadom na vysokú pevnosť zliatiny, rýchlosť vytvrdzovania, nízku tepelnú vodivosť a veľké rozmery komponentov. Pochopenie týchto výziev je nevyhnutné pre úspešnú výrobu.
Škálovať{0}}súvisiace výzvy:
Masívne odstraňovanie materiálu:
Tyč s priemerom 12 palcov môže vyžadovať odstránenie stoviek libier materiálu.
Dlhé časy cyklov (dni alebo týždne) vyžadujú stabilitu procesu.
Nahromadenie tepla:
Veľké rezy vytvárajú značné teplo, ktoré sa sústreďuje v obrobku.
Tepelná rozťažnosť môže ovplyvniť rozmerovú presnosť.
Správa čipov:
S veľkými a ťažkými trieskami sa musí bezpečne manipulovať a musia sa odstrániť.
Zapletenie čipov predstavuje bezpečnostné riziko.
Uchytenie:
Veľké a ťažké tyče vyžadujú robustné uchytenie.
Minimalizácia hádzania a vibrácií je náročná.
Náklady na nástroje:
Veľké doštičky a držiaky nástrojov sú drahé.
Optimalizácia životnosti nástroja je rozhodujúca pre hospodárnosť.
Úvahy o materiálnom správaní (rovnaké ako menšie pruhy, zväčšené):
Vysoká pevnosť: Vyžaduje vysoké rezné sily a pevné nastavenie.
Rýchle vytvrdzovanie: Musí sa rezať pod pracovne-tvrdnutou vrstvou; vyhýbajte sa ľahkým rezom.
Nízka tepelná vodivosť: Teplo sa koncentruje v zóne rezu.
Gummy Chips: Produkuje tvrdé, vláknité chipsy.
Stratégie optimalizácie pre veľké pruhy:
Požiadavky na obrábacie stroje:
Veľkokapacitné sústruhy (výkyv nad lôžkom > priemer tyče).
Vysoký výkon (50-100+ HP) na ťažké rezy.
Pevná konštrukcia na tlmenie vibrácií.
Vysokotlakové{0}}chladiace systémy (300 – 1000 psi).
Výber nástroja:
| Prevádzka | Typ nástroja | Geometria |
|---|---|---|
| Hrubé sústruženie | Ťažké-hrubovacie doštičky | Silná hrana, lámače triesok |
| Hrubé otáčanie (prerušené) | Odolná trieda, brúsená hrana | Negatívne hrable pre silu |
| Dokončite sústruženie | Vložky stieračov | Ostrý okraj, pozitívny sklon |
| Drážkovanie/udeľovanie | Špecializované na veľké priemery | Pevný dizajn čepele |
| Vŕtanie (hlboká diera) | Vŕtačky do pištole alebo nástroje BTA | Chladiaca kvapalina cez |
Parametre rezu:
| Prevádzka | rýchlosť (SFM) | informačný kanál (IPR) | Hĺbka rezu |
|---|---|---|---|
| Hrubé sústruženie | 40-60 | 0.015-0.025 | 0.200-0.500" |
| Pol{0}}dokončenie | 50-70 | 0.008-0.015 | 0.050-0.150" |
| Dokončiť | 60-80 | 0.003-0.008 | 0.010-0.030" |
| Vŕtanie hlbokých dier | 20-30 | 0.002-0.005 | N/A |
Stratégie dráhy nástroja:
Otáčanie s konštantným záberom (adaptívne ovládanie).
Viacnásobné hrubovanie s klesajúcou hĺbkou.
Vyhnite sa prebývaniu v akomkoľvek bode.
Nechajte nástroj vyjsť z rezu čistý.
Uchytenie:
4-čeľusťové nezávislé skľučovadlá pre počiatočné nastavenie.
Hydraulické skľučovadlá pre výrobu.
Stabilné opierky pre dlhé tyče (viacnásobné podpery).
Podpora centra koníka.
Riadenie chladiacej kvapaliny a triesok:
Vysokotlaková-chladiaca kvapalina cez-nástroj.
Zaplavovacia chladiaca kvapalina pre všeobecné chladenie.
Dopravníky triesok a drviče triesok.
Pravidelné odstraňovanie triesok počas dlhých jázd.
Postup obrábania veľkých komponentov:
Počiatočné nastavenie: Označte stĺpec minimálneho hádzania; podpora s pevnými oporami.
Hrubé sústruženie (OD): Odstráňte sypký materiál, ponechajte 0,100-0,200" na dokončenie.
Stredové vŕtanie/obkladanie bodov: Vytvorte strediská pre prácu medzi-centrami.
Hrubé vŕtanie (ak je potrebné): Pre duté komponenty.
Uvoľnenie napätia (voliteľné): V prípade mimoriadne{0}}presných komponentov uvoľnite napätie po hrubovaní.
Polo{0}}dokončenie: Stroj s presnosťou 0,020 – 0,050" od finále.
Povrchová úprava: Konečné rezy ostrými nástrojmi pre presnosť a povrchovú úpravu.
Závitovanie/brúsenie/kľúčová drážka: Záverečné operácie.
Bežné výzvy a riešenia pre veľké bary:
| Výzva | Riešenie |
|---|---|
| Chvenie/vibrácie | Zvýšte tuhosť, znížte previsy, zmeňte rýchlosť, použite tlmiace stabilné opierky |
| Tepelný rast | Medzi prechodmi nechajte vychladnúť-, použite chladiacu kvapalinu, cyklus hrubého/dokončovacieho procesu |
| Životnosť nástroja | Optimalizujte parametre, používajte vhodné triedy, sledujte opotrebovanie |
| Čipové ovládanie | Vložky lámača triesok, vysokotlaková-chladiaca kvapalina |
| Otužovanie práce | Udržujte agresívne krmivo, vyhýbajte sa pobytu |
| Rozmerová variácia | Kontrolujte teplotu, povoľte stabilizáciu, merajte pri konštantnej teplote |
5. Ako prospieva tepelná stabilita Hastelloy B-3 procesu kovania a následného tepelného spracovania?
Zlepšená tepelná stabilita Hastelloy B-3 oproti predchádzajúcim zliatinám B-2 predstavuje významný pokrok v metalurgii niklu a molybdénu. Táto stabilita priamo prospieva tak procesu kovania, ako aj akémukoľvek následnému tepelnému spracovaniu, čím poskytuje širšie okno spracovania a spoľahlivejšie výsledky.
Opätovne prehodnotený „Efekt B-2“:
Pôvodný Hastelloy B-2 bol náchylný na tvorbu intermetalických fáz (Ni-Mo usporiadané fázy, najmä fáza), keď bol vystavený teplotám v rozsahu 1200 stupňov F až 1600 stupňov F (650 stupňov -870 stupňov). K tomu môže dôjsť počas:
Pomalé chladenie v tomto rozsahu po kovaní alebo žíhaní.
Neadekvátne kalenie po rozpúšťacom žíhaní.
Viacnásobné prechody zvaru s vysokým tepelným príkonom.
Tepelné spracovanie na zmiernenie stresu v tomto rozsahu.
Tieto fázy spôsobili vážne skrehnutie a stratu odolnosti proti korózii, čo viedlo k nepredvídateľným poruchám.
Ako B-3 zlepšuje tepelnú stabilitu:
Optimalizovaná chémia:
Ultra{0}}nízky obsah kremíka (menej alebo rovný 0,10 %): kremík urýchľuje tvorbu intermetalických fáz.
Kontrolovaný chróm (1-3%): Poskytuje určitú toleranciu voči oxidačným činidlám bez podpory fázovej nestability.
Vyvážené zloženie: Celková chémia spomaľuje kinetiku fázového zrážania rádovo.
Kinetika pomalších zrážok:
Krivka časovej{0}}teploty{1}}transformácie (TTT) pre škodlivé fázy v B-3 je posunutá na oveľa dlhšie časy.
To, čo môže trvať minúty v B-2, trvá hodiny alebo dni v B-3.
Širšie okno spracovania:
B-3 môže tolerovať pomalšie rýchlosti chladenia bez senzibilizácie.
Viac zhovievavosti voči zmenám teploty počas kovania.
Výhody kovania:
Rozsah teplôt kovania:
B-3 je kovaný pri teplote 2050 stupňov F-2250 stupňov F (1120 stupňov -1230 stupňov).
Po kovaní musia diely vychladnúť v nebezpečnom rozsahu 1600 stupňov F-1200 stupňov F.
Pomalšia kinetika B-3 umožňuje chladenie menších sekcií vzduchom bez okamžitého zrážania fáz.
Znížené riziko prasknutia:
Nižšia tendencia k praskaniu-starnutím pri ochladzovaní.
Viac zhovievavosti k teplotným gradientom vo veľkých výkovkoch.
Veľkosti väčších sekcií:
Pri nižších rýchlostiach chladenia v strede veľkých tyčí je menej pravdepodobné, že spôsobia krehnutie.
Umožňuje výrobu kovaných tyčí s väčším priemerom (až 20"+).
Zjednodušený post{0}}Manipulácia s kovaním:
Výkovky možno pred kontrolou a tepelným spracovaním ochladiť na vzduchu na izbovú teplotu.
Menej naliehavá potreba okamžitého rozpúšťacieho žíhania.
Výhody tepelného spracovania:
Roztokové žíhanie:
Teplota: 2050 stupňov F-2150 stupňov F (1120 stupňov -1175 stupňov).
Čas: Dostatočný na rozpustenie všetkých fáz, ktoré sa mohli vytvoriť.
Kalenie: Stále sa odporúča rýchle kalenie, ale po overení môžu byť prijateľné aj mierne nižšie rýchlosti (napr. zrýchlené chladenie vzduchom pre tenké rezy).
Úľava od stresu (v prípade potreby):
B-3 je možné zmierniť stres pri 1600 stupňoch F-1800 stupňoch F s nižším rizikom ako B-2.
Stále vyžaduje overenie koróznym testom (ASTM G28).
Krátke časy (1-2 hodiny) na dolnom konci rozsahu minimalizujú riziko.
Viacnásobné tepelné cykly:
Súčiastky vystavené viacerým cyklom zahrievania (napr. kované, potom žíhané, potom uvoľnené namáhanie) majú menšiu pravdepodobnosť akumulácie fázovej precipitácie.
Odporúčania tepelného spracovania pre výkovky B-3:
| Prevádzka | Teplota | Chladenie | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Roztokové žíhanie | 2050 stupňov F-2150 stupňov F | Kalenie vodou (uprednostňuje sa) | Rýchle ochladenie cez 1600 stupňov F-1200 stupňov F |
| Roztokové žíhanie (tenké rezy) | 2050 stupňov F-2150 stupňov F | Zrýchlený vzduch chladí | Overte koróznym testom |
| Úľava od stresu | 1600 stupňov F-1700 stupňov F | Ochlaďte vzduchom | Minimalizujte čas; overiť koróznym testom |
| Tvarovanie za tepla | 1850 stupňov F-2150 stupňov F | Po ochladení vodou | Žíhanie po vytvorení pod 2050 ° F |
Overenie správneho tepelného spracovania:
Testovanie tvrdosti: Overte rovnomernosť a správny rozsah.
Mikroštrukturálne vyšetrenie: Skontrolujte výskyt precipitátov na hraniciach zŕn.
Testovanie korózie (ASTM G28): Základné overenie. Frekvencia Menšia alebo rovná 0,5 mm/rok označuje správny stav.
Porovnanie: B-2 vs. B-3 Tepelná stabilita
| Aspekt | B-2 (N10665) | B-3 (N10675) |
|---|---|---|
| Fázová rýchlosť zrážok | Rýchle (minúty) | Pomaly (hodiny až dni) |
| Citlivosť rýchlosti chladenia | Vysoká; uhasiť vodou nevyhnutné | Mierne; uprednostňuje sa uhasenie vodou, ale viac odpúšťa |
| Úľava od stresu možná | Neodporúča sa | Možné s overením |
| Maximálna veľkosť sekcie | Obmedzené rýchlosťou chladenia | Možné väčšie úseky |
| Zvarová senzibilizácia HAZ | Vysoké riziko | Nízke riziko |
| Výrobné okno | Úzky | Široký |
Praktické dôsledky:
Veľká kovaná tyč B-3 (priemer 12 ") môže byť úspešne spracovaná pomocou:
Kovanie pri 2150 stupňoch F.
Chladenie vzduchom na izbovú teplotu.
Kontrola a hrubé opracovanie.
Roztokové žíhanie pri 2100 stupňoch F s ochladením vodou.
Finálne opracovanie.
Rovnaká tyč v B-2 by si vyžadovala okamžité kalenie po kovaní a extrémnu opatrnosť počas všetkých tepelných cyklov, aby sa zabránilo skrehnutiu. Vylepšená stabilita B-3 z neho robí preferovanú voľbu pre veľké kritické komponenty.








